04.22.2024

Bakan Kirişçi: Marmaris’te yangın kontrol altına alındı

Bakan Kirişci “Kontrol altına alınmış olan bir yangınla ilgili güzel haberi vermek için bir aradayız. Yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları başladı. Bütün aziz milletimize geçmiş olsun diyorum” dedi.

Soğutma çalışmalarının gün boyu süreceğini belirten Kirişci “Türkiye’deki orman yangınlarının yüzde 88’i insan kaynaklı. Bunlar dikkatsizlik olabilir, kasıtlı olabilir. Burada yangın da kasıtlı çıkarılmıştır. En büyük temennimiz herhangi bir vatandaşın zarar görmemiş olması. Ama diğer canlılarımızın zarar gördüğünü üzüntüyle dile getiriyoruz” diye konuştu.

Kirişci “Geçtiğimiz yıla göre helikopter, uçak ve İHA sayımız, hiç kimsenin tahayyül edemediği şekilde artırılmıştır” ifadesini kullandı.

Marmari Orman Yangınının Bilançosu

Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangını büyük oranda kontrol altına alınırken, bölge oluşturulan Afet Koordinasyon Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin de katıldığı toplantıda yangına ilişkin sayılar aktarıldı.

63 hava aracının yangına müdahale ettiği ifade edilirken, toplamda 4 bin 587 personelin de sahada olduğu belirtildi. Sahada bin 169 aracın da yer aldığı belirtildi.

Toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yanan alanla ilgili bilgi vererek şöyle konuştu:

“Net olarak ‘burası tamamen yanmış’ denilen yerlerin dışında kısmen yanmış ama içinde bölümlerin olduğu alanlar var. Yaklaşık 4 bin 500 hektar alanın yandığını söyleyebiliriz. 72 saat dolmadan bu çalışma tamamlanmış oldu.”