04.13.2024

Kızılay’da skandal bitmiyor! Kira gelirlerini bakın hangi şirket almış!

Deprem sonrası vatandaşın büyük ümitlerle yardım beklediği Kızılay’da büyük skandallar çıkmaya devam ediyor. İddiaya göre bakın Kızılay’ın kira gelirini yıllarca bakın hangi şirket toplamış.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından gözlerin üzerine çevrildiği Kızılay’da skandallar zincirine bir yenisi daha eklendiği iddia edildi.

Depremzedeye dağıtılacak çadırları parayla satılmasıyla gündem olan Kızılay’ın şimdide kira gelirinin yıllarca YDA adlı inşaat şirket tarafından toplandığı öne sürüldü.

KIZILAY KİRA GELİRLERİ AKP’YE YAKIN ŞİRKETE GİTTİ
Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Ankara’da mülkiyeti Kızılay’a ait olan dört bankamatik, üç büfe ve reklam panolarının kira gelirlerini AKP’ye yakın özel bir şirket olan YDA topladı. Bu iddianın dayanağı ise kira sözleşmesini yenilemek için muhatap bulamayınca ortaya çıktı. Kiracılar çözüm için Ankara Büyük Şehir Belediye BaşkanıBaşkanı Mansur Yavaş’a başvurdu.

Ankara Kızılay’daki AVM’yi özel bir şirkete kiralayan Kızılay, AVM önündeki alanda metro çıkışı ve asansör kulesi yapımı için de 2010 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ile feragat protokolü imzaladı.

“BİZİM BÖYLE YERLERİMİZ YOK”
Bu protokole göre Kızılay’a ait alana sadece iki metro çıkışı ve asansör kulesi yapılacakken Melih Gökçek, protokolde olmamasına karşın üç büfe, dört bankamatik ve ışıklı bilboard panoları da yapıldı. Bu işletmelerin kirasını Kızılay ya da ABB değil, AKP’ye yakın özel bir şirket olan YDA topladı.

Yerel seçimler sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi CHP’ye geçtikten sonra dört bankamatik için sözleşme yenileme dönemi geldiğinde bankalar, ABB’ye başvurdu. Ancak ABB bankalara, “Bizim böyle yerlerimiz yok. Kira sözleşmemiz de bulunmuyor” yanıtını verdi.

Bankalar bu sefer dönüp AVM’yi işleten şirkete başvurdu.. Onlar da bu alanın Kızılay’a ait olduğunu belirterek muhatabın Kızılay olduğunu söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü konuya ilişkin, “Bu yerlerin kirasını önceden YDA şirketi alıyormuş. Ama artık bize ödeniyor” açıklamasını yaptı.