07.13.2024

Konya Şehir Hastanesi’nde katledilen Ekrem Karakaya için Sağlık çalışanları meslektaşları bugün iş bırakıyor

Sağlık çalışanları TTB’nin çağrısıyla Konya Şehir Hastanesi’nde Hacı Mehmet Akçay tarafından katledilen meslektaşları Ekrem Karakaya için bugün iş bırakıyor.

Konya Şehir Hastanesi’ne dün öğle saatlerinde gelen Hacı Mehmet Akçay, Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya’yı tabancayla vurarak katletti. Saldırının ardından aynı silahla intihar eden Hacı Mehmet Akçay’a ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca saldırganın Konya Yunak İlçe Devlet Hastanesinden bir güvenlik görevlisi olduğunu belirtti.

‘TTB olarak iktidarı defalarca uyardık’

Karakaya’nın katledilmesi sonrası basın açıklaması yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, TTB olarak iktidarı defalarca uyardıklarını belirterek, “Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi. Bugün bu yaklaşımın yıkıcı sonucuyla yeniden karşılaştık” dedi.

‘Bize ‘giderlerse gitsinler’ diyenler, siz de sorumlusunuz’

Ülkede artan şiddet ikliminin sadece sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını bozmakla kalmadığına dikkat çeken Ökten, “Maalesef can güvenliğimizi de ciddi oranda tehdit eder hale gelmiştir. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık çalışanlarının omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizlerin hedef olmasına neden olmakta, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik, umutsuzluk olarak geri dönmektedir. Dün bize giderlerse gitsinler diyenlere sesleniyoruz, bugün bir meslektaşımız sonsuzluğa gitti. Siz de sorumlusunuz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca TTB, meslektaşları Karakaya’nın katledilmesi nedeniyle bugün ve yarın iş bırakıyor.