07.13.2024

Mardinli Furkan Gönüllülerinin Düzenlediği “Özgürlük Yürüyüşü”ne Polis Müdahalesi!

Mardin’de Furkan Gönüllülerinin düzenlediği “Adalet ve Özgürlük Yürüyüşü” eylemine polis hukuksuzca müdahalede bulundu. Son bilgilere göre 22 erkek, 16 kadın gözaltında!

Mardin’de Furkan Hareketi Gönüllüsü 22 Erkek, 16 kadın polisin hukuksuz müdahalesine maruz kaldı. Anayasal hak olan “Adalet ve Özgürlük Yürüyüşü” eylemi gerçekleştirmek isteyen gönüllülere önce kimlik kontrolü ardından gözaltı işlemi yapıldı. Bebekli kadınların da gözaltına alındığı görülen olayda, erkek bir polisin peçeli bir kadın vatandaşa kanunsuzca kimlik kontrolü yapmak istemesi üzerine çıkan tartışma sonrası gönüllüler polis araçlarına dolduruldu. Yaşananları görüntülemek isteyen bazı gönüllülerin cep telefonlarına müdahale edilerek kayıt alınması engellenmek istendi. Ayrıntılar birazdan…

Ne Olmuştu?

9 Eylül’de Koray Sarısaçlı’yı kaçırdıkları suçlamasıyla Adana Emniyetinde gözaltına alınan Furkan Gönüllüleri yaklaşık 4 gün boyunca insanlık onurunu zedeleyici işkencelere maruz bırakılarak suçu kabule zorlanmıştı. 12 Eylül’de çıkarıldıkları mahkemenin ardından serbest bırakılan 4 Furkan Gönüllüsü, savcının üst mahkemeye yaptığı itiraz sonrasında 1 gün sonra hiçbir delil olmadan tekrar tutuklanmıştı.  18 Eylül’de ortaya çıkan ve kendisini kaçıranların Furkan Gönüllüleri olmadığını, gönüllülerle aile dostu olduğunu belirten Koray Sarısaçlı, iki ay sonra emniyetin baskısıyla ifade değiştirerek gönüllüler hakkında “Silahlı gasp” suçlamasında bulundu. 27 Aralık akşam saatlerinde gözaltına alınan 2 gönüllü hakkında tutuklu yargılama kararı verildi. Son olarak 17 yıl yanında çalıştığı Sarısaçlı tarafından milyonlarca lira dolandırıldığı öğrenilen Ufuk Bülez adlı gönüllü de 4 Ocak günü “Kişiyi hürriyetinden alıkoymaya iştirak” suçlamasıyla tutuklandı. Toplamda 7 gönüllünün haksız yargılaması devam ediyor.