07.14.2024

Millet bahçelerinde çalışmalar duruyor: Ocak-Mayıs döneminde 213, 8 milyon TL harcandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Yatıp yuvarlanırsınız” dediği millet bahçeleri tasarruf” gerekçesiyle durduruldu. Sadece Ocak-Mayıs döneminde millet bahçelerine 213 milyon 864 bin 308 TL harcandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yayımlanan Tasarruf Tedbirleri Genelgesi gerekçesiyle millet bahçelerinin yapımının durdurulduğu öğrenildi. Sadece Ocak-Mayıs 2024 döneminde millet bahçeleri için 213,8 milyon TL’lik harcandı. CHP Milletvekili Cevdet Akay, “Millet Bahçesi projesinde de büyük bir enkaz yaratarak vatandaşın parasını çarçur etti. İktidarın yarım bıraktığı projeler, bu yüzden de çöpe attığı milyonla lira milletimizin alın teri” dedi.

BirGün’de yer alan Mustafa Bildirici’nin haberine göre TOKİ’nin, ilerleme oranı yüzde 75’in altında olan millet bahçelerinin yüklenicilerine, “Çalışmaları durdurun” talimatını verdiği bildirildi. Hemen her yol yüz milyonlarca lira harcanan millet bahçelerine yönelik tasarruf kararının ardından gözler, Ocak-Mayıs 2024 döneminde millet bahçeleri için harcanan paraya çevrildi.

11 İHALE YAPILDI

İhale kayıtlarından elde edilen bilgilere göre, Ocak-Mayıs döneminde millet bahçelerine yönelik gerçekleştirilen 11 ihale kapsamında 213 milyon 864 bin 308 TL’lik harcamaya imza atıldı. İhalelerin altısı pazarlık, üçü ise açık ihale yöntemiyle gerçekleştirildi. Ocak-Mayıs 2024 döneminde 213,8 milyon TL’lik harcamaya yol açan millet bahçeleri için yapılan bazı harcamalar şöyle:

-Aydos Millet Bahçesi İçin Gerekli Olan Bitki Alımı İşi: 1 milyon 943 bin 600 TL

-Edirne İli Merkez İlçesi Bülbüladası, Karaağaç-2 ve Karaağaç-3 Mahalleri (Meriç Nehri) Millet Bahçesi İle Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İkmal İşi: 186 milyon 600 bin TL

-Beykoz Millet Bahçesi’ne Mobilya ve Mutfak Malzemesi Alımı: 15 milyon 785 bin 500 TL

-Eyyübiye Millet Bahçesinin Çim Ekiminde Kullanılmak Üzere Hayvan Gübresi İle Torf Alım İşi: 1 milyon 976 bin TL

‘VATANDAŞIN PARASINI ÇARÇUR ETTİ’

Karabük’te yapımları devam eden Karabük Millet Bahçesi ile Safranbolu Millet Bahçesi projelerinin de durdurulduğunu belirten CHP Milletvekili Cevdet Akay, millet bahçelerine yönelik harcamalarla ilgili şunları söyledi:

“Toplam 194 milyon 713 bin TL’ye ihale edilen Karabük Millet Bahçesi projesi ile 92 milyon 423 bin TL’ye ihale edilen Safranbolu Millet Bahçesi projesi, TOKİ tarafından yüklenici firmalara gönderilen yazılarla durduruldu. Yandaşların cebini doldurmak için yeni bir alan yaratan iktidar, bu yolla milletimizin alın terini müteahhitlerine aktardı. İktidar, diğer projelerinde olduğu gibi Millet Bahçesi projesinde de büyük bir enkaz yaratarak vatandaşın parasını çarçur etti. İktidarın yarım bıraktığı projeler, bu yüzden de çöpe attığı milyonla lira milletimizin alın teri. Milletimizin alın terinin heba olmasına asla izin vermeyeceğiz.”