06.16.2024

NASA, Webb Teleskobu’nun Jüpiter ve Europa fotoğraflarını paylaştı

NASA, bu hafta dünyanın şimdiye kadar yapılmış en büyük, en güçlü ve en karmaşık uzay bilimi teleskopu olan James Webb uzay teleskobundan ilk tam renkli görüntüleri ve verileri açıkladı.

Gökbilimciler buna “yeni bir çağın şafağı” diyorlar.

Görüntülerin ilk turu, uzak evrenin bugüne kadarki en derin ve en keskin kızılötesi görüntüleriyle kozmosun nefes kesici bir görüntüsünü verdi.

Şimdi uzay teleskobunun kalibrasyon testleri sırasında çekilen yeni fotoğraflar yayınlandı ve bize Güneş sistemindeki beşinci ve en büyük gezegen olan Jüpiter’in yeni bir görüntüsünü verdi.

Görüntüde Jüpiter hayranları gaz devinin bazı tanıdık özelliklerini hemen tanımladı: Halkaları, Europa, Thebe ve Metis adındaki üç uydusu ve büyük bir fırtına olan ‘Büyük Kırmızı Nokta’sı.

Webb’in kızılötesi görüntüsünün işlenme şekli nedeniyle bu görüntüde ikonik olan bu nokta beyaz renkte görünüyor.

Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden bir bilim adamı olan Bryan Holler yaptığı açıklamada şunları ösyledi:

“Geçen gün yayınlanan derin alan görüntüleri ile birleştiğinde, Jüpiter’in bu görüntüleri, Webb’in en silik, en uzak gözlemlenebilir galaksilerden çıplak gözle görebileceğiniz kendi kozmik arka bahçemizdeki gezegenlere kadar her yerde kullanabileceğimiz bir entrüman olduğunu gösteriyor.”

Görüntüler, ışığın ayrı dalga boylarını vurgulayan iki farklı filtreyle çekildi.

Testin bir kısmı, teleskopun Jüpiter gibi güneş sistemi içinde hızla hareket eden nesneleri izleyebilip izleyemediğini görmekti.

Test ayrıca Webb’in Jüpiter kadar parlak bir gezegenin etrafındaki uydular ve halkalar gibi ayrıntıları fotoğraflayabildiğini de kanıtladı.

Webb’in gezegen bilimi proje bilimcisi yardımcısı Stefanie Milam, “Her şeyi bu kadar net gördüğümüze ve ne kadar parlak olduğuna inanamadım” diyor.

Jüpiter’in halkaları özellikle NIRcam uzun dalga boyu filtre görüntüsünde göze çarpıyor.

Uzay keşfinin geleceği
Webb Teleskobu, 30 yılı aşkın süredir yaklaşık 20 bin mühendis, astronom ve teknisyenin ortak çabalarının bir sonucu.

NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı arasında ortaklaşa yürütülen milyarlarca dolarlık bir proje.

Amacı ise evrenin kökenlerini bulmak.