02.22.2024

Netanyahu Hamas’ın ateşkes teklifini reddetti, Rafah’a saldırmaya hazırlanıyor

Netanyahu, Hamas’ın teklifini reddettiklerini ve Rafah’a saldırmaya hazırlandıklarını açıkladı

Hamas’ın onay verdiği ateşkes önerisini reddeden işgalci İsrail Başbakanı Netenyahu’ya Hamas’tan yanıt geldi. Hamas sözcüsü Sami Abu Zuhri, “Netenyahu’nun açıklamaları savaşı sürdürme isteğini gösteriyor. Hamas her seçeneğe hazır. Tüm Filistin direniş güçlerini işgalci İsrail’e karşı koymaya devam etmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

İşgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ateşkes ve karşılıklı esir takası teklifi sunan Hamas’ın isteklerini kabul etmenin işgalci İsrail için yeni bir kıyıma yol açacağını savunarak, Gazze’nin güneyindeki Rafah kentine saldırıya hazırlanması için orduya emir verdiklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Netanyahu; Hamas’ın taleplerinin “gerçek dışı” olduğunu savunarak, askeri baskıyı sürdürmenin esirleri getirmek için tek seçenek olduğunu, Hamas’ın taleplerini kabul etmenin esirleri serbest bırakmayacağını, “bilakis yeni bir kıyıma yol açacağını” ileri sürdü. İşgalci İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze’ye yönelik saldırıların birkaç ay içinde sonuç vereceğini iddia ederek hedeflerinden dönmeyeceklerini kaydetti.

Hamas’a karşı zafere yakın olduklarını Blinken’a aktardığını dile getiren Netanyahu, bu zaferin Orta Doğu’da yansımaları olacağını vurguladı. Netanyahu, Gazze’nin güneyinde 1 milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinli sivilin sığındığı Rafah kentine ilişkin de, “İsrail ordusuna Refah ve merkez kamplarda saldırıya hazırlanması için talimat verdik.” ifadesini kullandı.