07.22.2024

İsveç’te Kur’an-ı Kerim Yakan Aşırı Sağcı Nefret Suçundan Hüküm Giydi

İsveç’in Linköping kentinde Kur’an-ı Kerim’e saldırıda bulunan aşırı sağcı bir kişi nefret suçundan hüküm giydi.

İsveç Linköping Mahkemesinden yapılan açıklamada, 27 yaşındaki bir kişinin Kur’an-ı Kerim’i yakmasının görüntüsünü çekerek ve bunun üzerine İslamofobik müzik ekleyerek sosyal medyada paylaşmasından dolayı nefret suçu işlediğinin tespit edildiği ve hüküm giyen söz konusu kişiye 800 kron para cezası verildiği belirtildi.

KUR’AN-I KERİM’İN ÜZERİNE DOMUZ PASTIRMASI KOYDU

Linköping kentinde 11 Eylül 2020’de 27 yaşındaki aşırı sağcı bir kişi Kur’an-ı Kerim’in üzerine domuz pastırması koyduktan sonra yakarak, Linköping Camisi önüne bırakmıştı. Bu saldırıyı filme alan aşırı sağcı, Srebrenitsa soykırımını yücelten ve Müslümanların toplu katliamını öven şarkıları çektiği filme eklemişti. Filmi sosyal medyasında yayımlayan aşırı sağcı hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

İSVEÇ’TE KUR’AN-I KERİM’E YÖNELİK PROVOKASYONLAR

Danimarkalı aşırı sağcı politikacı ve Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022’de Paskalya tatili boyunca İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping kentleri ile başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarını sürdürmüştü. Paludan, 21 Ocak’ta Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde de Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

POLİS KUR’AN-I KERİM YAKANLARA GÖZ YUMDU

Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika da Kurban Bayramı’nın birinci gününe denk gelen 28 Haziran’da, Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı. Momika, 20 Temmuz’da da Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde, 31 Temmuz’da İsveç parlamentosu önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı. (aa,c)