06.16.2024

Özbekistan’da çıkan protestolarda: 18 ölü, 243 yaralı

Özbekistan’ın Karakalpakistan özerk Cumhuriyetinde yeni Anayasaya karşı gösteriler yapılıyor. Özerk Cumhuriyetin başkenti Nukus’ta halkın sokağa çıkmasıyla olaylar yaşandı.

Özbekistan’ın Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nde 1-2 Temmuz’da meydana gelen olaylarda 18 kişinin öldüğü, 243 kişinin yaralandığı bildirildi.

Özbekistan Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Özbekistan Anayasası’nda Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nin statüsüyle ilgili maddelerin değiştirileceğine ilişkin önerilerin kamuoyunda gündeme gelmesinin ardından protesto gösterilerinin düzenlendiği Karakalpakistan’ın merkezi Nukus’ta çıkan olaylarda 18 kişinin öldüğü, 38’i emniyet görevlisi olmak üzere 243 kişinin yaralandığı kaydedildi. 516 kişi de gözaltına alındı

Yaralanan 94 kişinin hastaneye kaldırıldığı, bazılarının sağlık durumunun ağır olduğu belirtilen açıklamada, olaylarla ilgili olarak 516 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı. Özbekistan Anayasası’nda Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nin statüsüyle ilgili maddelerin değiştirileceğine ilişkin bazı tekliflerin gündeme gelmesi 1 Temmuz’da Karakalpakistan’da protestoların başlamasına neden oldu. Bunun üzerine Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, gösterilerin sürdüğü Nukus’a giderek vatandaşlarla bir araya geldi ve Karakalpakistan’ın statüsünün değiştirilmeyeceğini açıkladı. Gösterilerin devam etmesi üzerine Mirziyoyev tarafından imzalanan kararnameyle Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nde 2 Ağustos’a kadar olağanüstü hal ilan edildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı bir açıklamada Özbekistan’da meydana gelen olaylarla ilgili sağduyu çağrısında bulundu. Açıklamada özetle: “Özbekistan yönetiminin ve halkının, olayları sağduyu ve barış ile huzur ortamı içerisinde çözüme kavuşturacağına inancımız tamdır. Ortak medeniyet, kültür ve tarihi bağlarımız bulunan, stratejik ortağımız dost ve kardeş Özbekistan’ın istikrar ve refahına büyük önem atfediyoruz” denildi.

KREMLİN: ÖZBEKİSTAN’IN İÇ MESELESİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’inde meydana gelen olayların Özbekistan’ın iç meselesi olduğunu söyledi. Peskov, başkent Moskova’da yaptığı açıklamada, Özbekistan’a bağlı Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nde gerçekleşen protesto gösterilerini değerlendirdi. Özbekistan’ın Rusya’nın müttefiki olduğunu belirten Peskov, “Özbekistan’da tüm olanlar, ülkenin iç meselesidir. Mevcut sorunların, Özbekistan yönetiminin aktif çalışmalarıyla çözüleceğinden hiç şüphemiz yok” denildi.