07.22.2024

‘Polisin sadece bir kelimesi bizi üzdü, milletvekili hakkında suç duyurusunda bulunacağız’

Emniyet Genel Müdürlüğü, DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu’nun üzerine yürüyüp hakaret eden polisle ilgili olarak “Sadece kullandığı nahoş kelime bizi üzdü” diye açıklama yaptı. Mustafa Yeneroğlu hakkında ise suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi. Mustafa Yeneroğlu: “Gerçekten kan dondurucu.”

Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara Kızılay’da Somalililerin restoranlarına yönelik polis müdahalesi sırasında bir amir tarafından tehdit edilen DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu ile ilgili açıklama yaptı. ‘Sadece polisin kullandığı ‘nahoş’ bir kelimenin kendilerini üzdüğünü belirten Emniyet’in açıklamasında polis amirine uyarıda bulunulduğu, Mustafa Yeneroğlu hakkında ise suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Yeneroğlu’na hakaret eden polis “Senin gibi tiplerin ne olduğu belli, ahlâksız sensin lan, adam gibi konuş, milletvekiliymiş” ifadesini kullanmıştı.

Açıklamada, “Milletvekilinin hakaretlerini ısrarla devam ettirmesi ve parmak sallayarak personelimizi tehdit etmesi üzerine bir polis amirimiz istemediğimiz bir şekilde karşılık vererek, nahoş bir kelime kullanmıştır. Sadece kullandığı bu kelime bizi üzmüş olup, konuyla ilgili tahkikat başlatılmış ve ilgili personele gerekli uyarılarda bulunulmuştur. Bununla birlikte söz konusu milletvekili hakkında görevi başındaki memura yönelik tahrik, hakaret ve tehdit gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulacaktır. Ülkemizde ten renginden ve uyruğundan dolayı hiç kimseye farklı bir tutum takınılması söz konusu olmamasına rağmen kanun dışılığı örtmek amacıyla iş yeri sahibince dile getirilen ‘tenimden dolayı böyle davranıyorlar’ iftirası da bu oyunun diğer bir parçasıdır.”

YENEROĞLU: KAN DONDURUCU

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladığı Mustafa Yeneroğlu ise sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. EGM açıklamasına, “Gerçekten kan dondurucu!” sözleriyle tepki gösteren Yeneroğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemde beni korumakla mükellef olan Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hedef gösterilebileceğimi hiç tahmin etmezdim. Ben yalnız dolaşan bir insanım. Bundan sonra başıma bir şey gelirse bu durumdan İçişleri Bakanı sorumludur. Hukuk içinde görevini yapan emniyet teşkilatı mensuplarına saygım sonsuzdur. Ama ülkemi polis devletine dönüştürmeye çalışan İçişleri Bakanı başta olmak üzere görevini kötüye kullanan kişilerin tehditlerini aldırmadan milletimin hakkını ve anayasal düzeni savunmayı sürdüreceğim.”