06.16.2024

Reyhanlı Katliamı’nın talimatını verdiği öne sürülen Memet Gezer tutuklandı

Hatay’da 53 kişinin öldüğü Reyhanlı Katliamı’nın talimatını verdiği iddia edilen Memet Gezer’in tutuklanmasına karar verildi.

“Uyuşturucu ticareti” suçundan tutuklu bulunduğu ABD’den Türkiye’ye getirilen ve Reyhanlı Katliamı’nın talimatını verdiği iddia edilen Memet Gezer tutuklandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, emniyetteki işlemleri tamamlanan Memet Gezer, sağlık kontrolünün ardından yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye getirildi.

Soruşturmayı yürüten savcıya ifade veren Gezer, daha sonra Reyhanlı saldırısı davasını karara bağlayan Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Hakkında çıkarılan tutuklamaya yönelik yakalama kararı yüzüne okunan Gezer, “kasten öldürme” ve “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçlamalarından tutuklandı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde belediye binası yanı ile PTT binası önünde 2013’te gerçekleşen iki ayrı patlamada 53 kişi ölmüş, 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar görmüştü.

Reyhanlı saldırısı davasında mahkum edilen sanık Yusuf Nazik savunmasında, saldırının talimatını Gezer’den aldığını söylemişti.

Gezer hakkında “uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapma ve sağlama” suçundan kırmızı bültenle uluslararası düzeyde, “silahlı terör örgütüne üye olma” ve “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” gibi 17 suçtan ise ulusal düzeyde arama kararı bulunuyordu.

Memet Gezer, 30 Haziran’da Türkiye’ye getirilmişti.