06.23.2024

Rusya’nın Orsk kentinde baraj yıkıldı, 2 bin 400 ev sular altında kaldı

Orsk kentindeki baraj yıkılması sonucu binlerce ev sular altında kaldı

Orenburg bölge basın servisinden yapılan açıklamaya göre, dün akşam saatlerinde Ural Nehri’ndeki barajın bir kısmı yıkıldı. Meydana gelen sel nedeniyle 4 bin 258 evin bulunduğu bölgede yaklaşık 11 bin kişi mahsur kaldı.

Barajın yıkılması sonucu meydana gelen sel büyük zarara neden oldu. Rusya’nın Orsk kentinde, Orenburg bölgesini etkisi altına alan şiddetli yağışlar sonucu bir barajın kısmen yıkılması felakete yol açtı. Ural Nehri üzerinde bulunan ve Orsk kentini geçen barajın bir bölümü akşam saatlerinde sular altında kaldı. Meydana gelen sel felaketi, bölgedeki birçok evin sular altında kalmasına neden oldu. Su seviyesinin yer yer 4 metreye kadar yükseldiği bildirildi.

Resmi makamların açıklamalarına göre, sel felaketi 4 bin 258 evi ve 10 bin 987 bölge sakini etkiledi. 2 bin 400’den fazla ev sular altında kalırken, 4 bin 208 kişi tahliye edildi. Bölgede toplamda 31 noktada zarar meydana geldi. Sel nedeniyle 47 köprü ve 106 yol ulaşıma kapandı, ayrıca 12 yerleşim yerinde elektrik kesintileri yaşandı.

Rus medyasının Orenburg acil durum yetkililerine dayandırdığı bilgilere göre, sel felaketinde 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ise tahliye ve barajdaki onarım çalışmalarının hızla devam ettiğini duyurdu.

06.04.2024

23:00 itibariyle durum:

Rusya’nın Orsk kentindeki barajın bir bölümü daha yıkıldı

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Rusya’nın Orenburg bölgesindeki Orsk kentinde önceki gün bir kısmı yarılan barajın bir bölümünün daha yıkıldığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Orsk kentinden geçen Ural Nehri üzerindeki dolgu barajının bir kısmının daha yıkıldığı belirtilerek, bir çok yerleşim yerinin daha sular altında kalabileceği kaydedildi.Tahliye ve barajdaki onarım çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Barajın bir kısmı akşam dün saatlerinde yıkılmıştı. Meydana gelen selin etkili olduğu noktalarda su seviyesi 4 metreye kadar yükselmişti. Resmi makamlardan yapılan açıklamaya göre selden 4 bin 258 ev ve 10 bin 987 bölge sakini etkilendi, 2 bin 400’den fazla ev sular altında kaldı, 4 bin 208 kişi ise tahliye edildi. 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.Bölgenin 31 noktasını etkileyen sel sonucu 47 köprü ve 106 yol ulaşıma kapandı, 12 yerleşim yerinde elektrik kesintisi meydana geldi.