04.12.2024

Sanatçılar, işgalci İsrail’in Venedik Bienali’nden çıkarılması için kampanya başlattı

İtalya’da iki yılda bir yapılan Venedik Bienali öncesinde Filistinlilere yönelik zulümleri sebebiyle işgalci İsrail’in bienalden çıkarılması için imza kampanyası başlatıldı.

İtalyan basınındaki haberlere göre, bir grup aktivist ve sanatçı, internet sitesi “anga”da yayınladıkları açıklamayla imza kampanyalarını duyurdu.

Açıklamada, “Gazze’de Filistinlilere karşı devam zulümlere girişen devleti temsil eden sanat platformunun kabul edilemez olduğunu belirtiyoruz. Venedik Bienali’nde soykırım sergileme alanına hayır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, işgalci İsrail sergileme alanı’nı hazırlayan küratörlerin doğurganlık teması üzerine bir iş çıkarmaya hazırlandığı kaydedilerek, “İsrail’in kendi sergileme alanı için hazırlıkları sürerken, Gazze’de ve Batı Şeria’da soykırımdan ölenlerin sayısı her geçen gün artıyor. İsrail, 12 binden fazla çocuğu öldürdü ve tıbbi tesislere erişimi yok etti. Sonuç olarak Filistinli kadınlar anestezisiz sezaryen yaptırıyor ve sokakta doğum yapıyor. İsrail’in uluslararası kültür sahnesinde herhangi bir resmi temsili, onun politikalarının ve Gazze’deki soykırımın onaylanması anlamına gelir. Bienal, soykırımcı bir apartheid devletine platform sunuyor. Venedik Bienali’nde soykırım sergileme alanına hayır.” değerlendirmesi yer aldı.

İmza kampanyasına aralarında farklı milletlerden sanatçılar, küratörler ve sanat camiasından isimler olmak üzere şu ana kadar 17 binden fazla kişinin destek verdiği belirtildi.