05.24.2024

Sefer Üstün: ”Bu bir muhtıradır!”

Gelecek Partisi’nden Emniyet’in açıklamasına çok sert tepki: Bu bir muhtıradır

Gelecek Partili Ayhan Sefer Üstün, DEVA Partili Yeneroğlu ile bir polis amiri arasındaki tartışmanın ardından Emniyet’in Yeneroğlu hakkında suç duyurusunda bulunulacağını açıklamasına tepki gösterdi. Üstün, “Bu bal gibi bir muhtıradır. Milli iradeye verilmiş, milletvekiline verilmiş, Meclis’e karşı verilmiş bir muhtıradır” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu hakkında yaptığı açıklamaya ilişkin konuştu.

EGM, Ankara’nın merkezindeki Kızılay’da Somalililerin restoranlarına yönelik polis müdahalesiyle ilgili açıklama yapmıştı. Açıklamada yaşanan olaya ilişkin polis amirinin uyarıldığı, polisler ile tartışan DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu hakkında da suç duyurusunda bulunulacağı açıklanmıştı. Söz konusu açıklamada Yeneroğlu hakkında “Teşkilatımıza yönelik düşmanlığı herkesçe bilinen milletvekili, denetim esnasında polisimize hem fiziksel hem sözlü hakaretlerde bulunmuştu” ifadesi kullanılmıştı.

“BU BİR MUHTIRADIR”

EGM’nin açıklamasına tepki gösteren Gelecek Partili Üstün, açıklamayı muhtıra olarak değerlendirdi.

Ankara Masası TV’de Fatih Atik’in sorularını yanıtlayan Üstün konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:

“Mevcut kanunlarla iki kurumun silah taşıma yetkisi var. Birisi TSK, birisi de Emniyet Genel Müdürlüğü. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasını okudum. O açıklamayı TSK yapmış olsaydı biz bunun adını koyardık hemen. ‘Bu bir muhtıradır’ derdik. Aynı elinde silah olan bir kurum böyle açıklama olduğunda biz bunun adını koyamayacak mıyız. Bu bal gibi bir muhtıradır. Milli iradeye verilmiş, milletvekiline verilmiş, Meclis’e karşı verilmiş bir muhtıradır.

Bu muhtıra karşısında tepkisini göstermesi gereken sayın Şentop bir iki çift laf edebilmiş midir. Biz bir milletvekilinin polise karşı tavrına hep birlikte karşı durduk değil mi? Şentop daha dakikasında açıklama yaptı. Senin kurumuna, seçilmiş milletvekiline bir genel müdürlük muhtıra veriyor sen sesini çıkarmıyorsun. Utanmıyor musun? Derhal Meclis toplanmalı, araştırma komisyonu kurulmalı. Biz bunu Şentop’tan bekliyoruz milli iradenin onurunu korumak adına.”