05.27.2024

Semra Kuytul Aile Görüş Yasağı İle İlgili Resmi Evrağı Paylaştı!

Alparslan Kuytul Hoca’ya uygulanan görüş yasağı ile ilgili evrak Semra Kuytul tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

18 aydır büyük bir hukuksuzlukla Bolu F Tipi cezaevinde tutulan Alparslan Kuytul Hocanın geçen hafta telefonla görüş hakkına süresiz kısıtlama getirildi. Çok geçmeden eşi Semra Hanımın attığı tweetle Alparslan Hocaya ikinci bir disiplin cezası verildiği öğrenildi.

Alparslan Hocanın ailesiyle olan aylık ve haftalık açık ve kapalı görüş hakkının elinden alınmasına yönelik karar cezanın infaz hakimliğine gönderildiği duyuruldu.

Semra Hanım son paylaşımlarında cezaevindeki görüş yasağı ile ilgili evrakı kamuoyu ile paylaştı.

İşte Alparslan Hocanın söz konusu aile görüş yasağı ile ilgili evrakta yer alan ifadeler:

Kurumumuz müdürlüğünün düzenlemiş olduğu 23.06.2019 tarihli tutanakta: “Kurumumuzda tutuklu olarak kalmakta olan Alparslan Kuytul’un 21.06.2019 tarihinde haftalık telefon görüşmesini eşi Semra Kuytul ile yaparken, konuşmaların bir bölümünde “Ben zindanlarda olmasaydım belki de harekete geçmezlerdi. Çektiğim acılara değdi. Eskiden bir ağzımla konuşuyordum, şimdi binlerce ağzımla konuşuyorum. Geçmişte verdiğim bir sözü mektupta hatırlatmış bana bir talebemiz, bayan. Arkadaşların ateşli bir davetçiye dönüştüğü zaman kurban keseceğim demiştim. Ancak şimdilik bu haberler yalnızca kendilerinden geliyor, başkalarından da duyduğumda sözümü tutacağım” dediği ve örgüt üyelerine mesaj vererek propaganda yaparak örgüt üyelerini yönlendirdiği tespit edilmiştir.” Belirtmesi üzerine bahsi geçen tutanağa istinaden adı geçen hakkında müdürlüğümüzce idari yönden disiplin soruşturması başlatılmıştır.

Sonuç olarak Alparslan Kuytul’un 27.06.2019 tarihli dilekçesi ve hakkında düzenlenen 23.06.2019 tarihli tutanak birlikte değerlendirilmiş olup, bahsi geçen tutanakta “Tutuklunun haftalık telefon görüşmesini ve eşi Semra Kuytul ile yaparken, konuşmalarının bir bölümünde “Ben zindanlarda olmasaydım belki de harekete geçmezlerdi. Çektiğim acılara değdi. Eskiden bir ağzımla konuşuyordum, şimdi binlerce ağzımla konuşuyorum. Geçmişte verdiğim bir sözü mektupta hatırlatmış bana bir talebemiz, bayan. Arkadaşların ateşli bir davetçiye dönüştüğü zaman kurban keseceğim demiştim. Ancak şimdilik bu haberler yalnızca kendilerinden geliyor, başkalarından da duyduğumda sözümü tutacağım” dediği ve örgüt üyelerine mesaj vererek propaganda yaparak örgüt üyelerini yönlendirdiği tespit edildiğinin” belirtilmesi üzerine Alparslan Kuytul hakkında “Kurumda korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde söz söylemek veya davranışta bulunmak” disiplin cezasını işlediği anlaşılmıştır.

Disiplin Cezası Gerektirecek Derecede Sabit Görülen Eylemler:

5275 sayılı kanunun 43. Maddesinin 2.fıkrası (d) bendi “Kurumda korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde söz söylemek veya davranışta bulunmak” disiplin suçu

Belirtilen Eylemler İçin Takdir Edilen Disiplin Cezası ve Süresi

Tutuklu Alparslan Kuytul’un yapmış olduğu eylem nedeniyle;

5275 sayılı kanunun 43. Maddesinin 2.fıkrası (a) bendi “Kurumda korku, kaygı veya panik yaratabilecek biçimde söz söylemek veya davranışta bulunmak” disiplin suçunu işlediğinden; aynı kanunun 43.maddesinin 1.fıkrası gereğince 1 AY SÜREYLE ZİYARETÇİ KABULUNDEN YOKSUN BIRAKMA CEZASI verilmesi uygun görülmüştür.

Konuyla ilgili Semra Kuytul’un paylaşımları şöyle;