07.22.2024

Semra Kuytul Hocahanım Dahil 44 Furkan Gönüllüsünün Yargılandığı Mahkeme Sona Erdi

Mahkeme sonrası basın açıklaması gerçekleştiren gönüllüler, herhangi bir suç unsuru teşkil etmediği, defalarca açılan mahkemelerin beraat ile sonuçlanmasından da anlaşılan eylemler sebebiyle sürekli olarak ifadeye çağırma ve dava açma durumunu psikolojik baskı aracı olarak değerlendirdi.

Suç Unsuru Bulundurmayan Eyleme Açılan Davada Erteleme Kararı

Bugün Adana 19’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde, Semra Kuytul Hocahanım da dahil 44 Furkan Gönüllüsü vatandaş, haklarında açılan “toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefetten ötürü yargılandı. Daha önce koronadan dolayı görülemeyen mahkemenin ilk duruşması, eksik sanık olması sebebiyle 23 Mart saat 10.20’ye ertelendi.

Verdiği ifadede, bu konudan onlarca kez ifadeye çağırıldığını, benzer olaylardan açılan mahkemelerin takipsizlikle sonuçlandığını, buna rağmen her defasında suçlu muamelesi gördüğünü belirten Semra Hocahanım şu cümleleri kaydetti:

“Furkan Gönüllüleri olarak Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin tutukluluğu süresince düzenlendiğimiz gösteri yürüyüşlerinden dolayı ifade verdik. Bunlardan birçoğu takipsizlik aldı. Bir kısmına ise dava açıldı toplamda 8 beraat aldı. Devam eden mahkemelerde çok ancak hiçbirinden bir ceza almışlığımız yok. Şu an verdiğim ifade de bu olaylarla birebir aynı olmasına rağmen yeniden ifadem alınıyor, bu sebeple en az 20 defa ifade verdim.

Dolayısıyla suç olmadığı defalarca tescillenen bir konuda hala ifadeye çağırılıyor olmamızı kısmi bir hürriyet tahdidi ve psikolojik bir baskılama olarak görüyorum. Kanunen suç olmayan bir meselede, hakkımda sürekli soruşturma açılarak “suçlu” muamelesi görmeyi kabullenemiyorum, beni rahatsız ediyor. Ben de bu durumdan şikayetçiyim.