Semra Kuytul Hocahanım’ın da aralarında bulunduğu 15 Furkan Gönüllüsü bugün Adana 21’nci Asliye Ceza Mahkemesinde yargılandı. Alparslan Kuytul Hoca’nın tutukluluk süresinde gerçekleştirdikleri adalet ve özgürlük eylemleri kapsamında, Adana Asil Bici Bici kafe yanındaki parkta sinevizyon etkinliği yaptıkları gerekçesiyle yargılanan sanıkları dinleyen mahkeme heyeti, beraatlerine hükmetti.
İki hafta önce aynı mahkemede yapılan yargılamanın ardından sosyal medya hesabından veryansın eden ve mahkemeye verdiği savunmasını paylaşan Hocahanım; “Bu pasif eylemler suç sayılıyorsa kanunların tanıdığı haklar neyi kapsamaktadır? Suçsuzluğumuzu bu şekilde bile ifade edemeyeceksek ifade hürriyetinin anlamı nedir? cümlelerini kaydetmişti.
Semra Kuytul Hocahanım’ın konuyla ilgili sosyal medya paylaşımları şu şekilde;
"Bir duruşma daha gerçekleşti, bir mahkeme daha bitti, bir beraat daha aldık" diye duyuruyoruz sürekli ama konu nedir? Nasıl davalarla uğraştığımızın anlaşılması açısından bugün mahkemeye sunduğum yazılı savunmayı paylaşmak istiyorum. Emniyet ifademe ilaveten bu savunmayı verdim+
— Semra Kuytul (@semrakuytul) January 12, 2021
..tutukluğundan 6 ay sonra yazılan iddianamesinde bunun “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasına çevrilmesi ve geçtiğimiz günlerde de bu davadan BERAAT etmesidir. Çok büyük iddialarla hapse atıldı fakat şu anda tertemiz olduğu ortaya çıktı.
— Semra Kuytul (@semrakuytul) January 12, 2021
..haklar dairesinde pasif bir takım eylemlerle farkındalık oluşturmaya, üzerimizdeki iftiralara cevap vermeye ve hiçbir terör örgütü ile uzaktan yakından asla alakamız olmadığını göstermeye çalıştık. Bazen kitap okuma etkinliği düzenlemek suretiyle bazen kaldırımdan ..
— Semra Kuytul (@semrakuytul) January 12, 2021
..Hakkımızda açılan davalardan başta eşim Alparslan KUYTUL’un yargılandığı terör mahkemesi olmak üzere tek tek beraatler almaktayız.
— Semra Kuytul (@semrakuytul) January 12, 2021
3-Olay günü arkadaşlarımız tarafından yine bu çerçevede bir etkinlik düzenlenmişti. Dosyaya konu olay günü bir parkta bir araya gelip sohbet ettik
O arada hiçbir olay, arbede, çevreye zarar ve benzeri hiç bir şey olmadı. Polis anonsu bile olmadı.
— Semra Kuytul (@semrakuytul) January 12, 2021
4-Herkes gitmişti ben de birkaç arkadaşımla orada bir kenarda ayaküstü sohbet ediyordum ki polis gelip GBT amaçlı diyerek kimlik istedi. Kimliklerimizi verdik..
Biz kanunlara aykırı bir şey yapmadık, kimseye zarar vermedik, polise mukavemet etmedik, kimlik istediler verdik, ifadeye çağırdılar gittik. Bu durumda suçumuz nedir ki bir de mahkemeye çıktık.
— Semra Kuytul (@semrakuytul) January 12, 2021
5-Hakkımızda sadece bu pasif eylemlerimiz sebebiyle yaklaşık 80 tane mahkeme açıldı.
Bu pasif eylemler suç sayılıyorsa kanunların tanıdığı haklar neyi kapsamaktadır? Suçsuzluğumuzu bu şekilde bile ifade edemeyeceksek ifade hürriyetinin anlamı nedir? Bir suçlu gibi burada bulunmamız hak ihlali değil midir? Meşru dairedeki bu haklar bizler için değilse kim içindir?
— Semra Kuytul (@semrakuytul) January 12, 2021
Yaptığımızın neresi suçtur ki biz bu sebeplerle her gün mahkemelere gelmeye devam ediyoruz. Mahkemelerimiz sürekli ertelenerek uzatılıyor. Bu dosyada bile ilk duruşmada hakimin izinli olması sebebiyle duruşma ertelenmiş olmasına rağmen hakkımda zorla getirme kararı çıkarıldı..
— Semra Kuytul (@semrakuytul) January 12, 2021