04.22.2024

Şenyaşar ailesi: Hakim ve savcılar değişiyor ama adalet gelmiyor

Ferit Şenyaşar, hakim ve savcıların yerinin değiştirilmesine değinerek “Hakimler ve savcılar değişiyor ama adalet gelmiyor” derken, anne Şenyaşar da “Bayramda oğlumu yanımda istiyorum” dedi

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti 469’uncu gününe girdi.

Anne ve oğlu sabah erken saatlerde Urfa Adliyesi önüne gelerek, nöbet eylemine başladı. “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alana “Suruç Devlet Hastanesi’nde 14.06.2018 tarihinde baba ve 2 oğlu herkesin gözü önünde katledildi. Anne, hukuksuz olarak tutuklu bulunan ve katledilen çocukları için adliye kapısında adaleti bekliyor. Herkes için adalet” yazılı pankart asan anne ve oğlu, adliyeye yolu düşen yurttaş ve avukatlara adalet mücadeleleri hakkında bilgi veriyor.

‘BAYRAMDA OĞLUMU YANIMDA İSTİYORUM’

Nöbeti sürdüren Emine Şenyaşar, Kurban Bayramı’nın yaklaştığını belirterek “Oğlum 4 yıldır cezaevinde. 4 yıldır doğru düzgün bir bayram kutlayamadık. İki yıldır bayramları adliye binası önünde geçiriyoruz. Oğlum eve gelsin bayramımızı evde kutlayalım. Ben bayramda burada oturmak istemiyorum. Adalet olsaydı oğlum bırakılırdı. Ben oğlumu istiyorum. Çocuklarımı öldürenler tutuklansın” diye konuştu.

‘HAKİM,SAVCILAR DEĞİŞİYOR ADALET GELMİYOR’

Ferit Şenyaşar da, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından 5 bin 426 hakim ve savcının görev yerinde değişiklik yapıldığını hatırlatarak, “4 yıldır adalet mücadelesi veriyoruz. Bugün adliyeye geldiğimizde Urfa Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri’nin değiştiğini öğrendik. Katliamın, ‘İş yeri davası’ ile ilgili karar da Antep Bölge Mahkemesi’nde. Oradaki daire başkanı da değişmiş. Savcılar, hakimler değişiyor ama adalet gelmiyor. Gelen yetkililer bu adaletsizliğe çözüm bulmuyor. Ortada bir hakikat var. Bir hukuksuzluk ve adaletsizlik var. Gelen yetkililere sesleniyoruz; bu hukuksuzluğu bütün Türkiye kamuoyu biliyor. Artık bu hukuksuzluk gündemden düşsün istiyoruz” şeklinde konuştu.