07.23.2024

Suudi Arabistan ve Mısır arasında milyar dolarlık anlaşma!

Suudi Arabistan ve Mısır arasında 7,7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Mısır ziyareti kapsamında Kahire ve Riyad arasında 7,7 milyar dolarlık ekonomik ve ticari anlaşma imzalandı.

Mısır Yatırım ve Serbest Bölgeler Genel Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, iki ülke arasında 7,7 milyar dolar değerinde 14 anlaşma imzalandığı açıklandı.

İmza törende konuşan Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid el Falih, Bakanlığın rolünün ekonomik alanların gelişmesinde özel sektörün katılımını desteklemek ve kolaylaştırmak olduğunu belirtti.

Suudi Genel İstatistik Kurumunun verilerine göre, Riyad ve Kahire arasındaki ticaret hacmi 2020’de 7,7 milyar dolar iken, 2021’de yüzde 88 artarak 14,5 milyar dolara yükseldi.

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Birliğinin verilerine göre, Suudi Arabistan’ın Mısır’daki yatırımları 32 milyar dolar, Mısır’ın Suudi Arabistan’daki yatırımları ise 5 milyar dolar değerinde.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanından yapılan yazılı açıklamada, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Mısır, Ürdün ve Türkiye’yi kapsayan bir yurt dışı turuna çıktığı belirtilmişti.

Mısır merkezli el Ahram gazetesi de Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi’nin bin Selman’ı Kahire Havalimanında karşıladığını aktardı.

Veliaht Prens bin Selman’ın üç ülkeyi kapsayan ziyaretinin ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti öncesine gelmesi dikkati çekiyor.

Riyad ve Kahire yönetimleri dış politikada uzun süredir yakın politikalar yürütüyor.