07.22.2024

Suudi Arabistan’da ‘çocuklara zehirli mesaj veren’ gökkuşağı renkli eşyalar toplatıldı 

Suudia Arabistan’da çocuklar için üretilen gökkuşağı renkli eşyalar toplatıldı 

Suudi Arabistan’da eşcinsellikle mücadele kapsamında gökkuşağı renklerindeki eşyalar toplatıldı. Yetkililerin hedeflediği eşyalar arasında çoğunluğu küçük yaştaki çocuklar için üretilen gökkuşağı renkli kurdeleler, etekler, şapkalar, kalem kutuları ve oyuncaklar bulunuyor.

Suudi Arabistan’ın devlet televizyonu Al-Ekhbariya’da yayımlanan haberde, muhabir gökkuşağı bayraklarını göstererek “Riyad’daki pazarlarda eşcinselliğin bayrakları bulunuyor” şeklinde bilgi aktardı ve bu renklerin çocuklara zehirli mesajlar verdiği” ifade edildi. Toplama kampanyası ile ilgili bilgi veren yetkililer de “Genç kuşağı hedef alan İslam inancına ve kamu ahlakına aykırı olan ve eşcinselliği teşvik eden eşyaları inceliyoruz” diye konuştu. 

Haberde Disney’in son Marvel filmi “Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığı’nda” Benedict Cumberbatch’in yabancı çocukların gökkuşağı bayrakları salladığı sahnelere ait resimlere de yer verildi.

Bütün adalet sistemini şeriat hukuku üzerine kuran ve kuralları katı bir şekilde uygulayan Suudi Arabistan’da eşcinsellik idamla cezalandırılıyor. Suudi Arabistan Krallığı nisan ayında Amerikan medya ve eğlence şirketi Disney’den son Marvel filmi “Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığı’nda”ki LGBTQ atıfları kesmesini talep etmiş, ancak Disney bu talebi reddetmişti. Bunun üzerine film Suudi Arabistan’da gösterime girmemişti.

Disney son animasyon filmi “Işıkyılı”‘ndaki aynı cinsten iki kişinin öpüşme sahnesi de aralarında Suudi Arabistan’ın da bulunduğu onlarca ülkede yasaklandığını bildirdi.

Gökkuşağı renkli eşya toplama kampanyasında hangi kurumların hedef alındığı ve kaç eşyaya el konulduğuna dair bilgi verilmedi.