05.27.2024

TBB: Kavala’nın serbest bırakılması hukuk devletinin gereğidir 

AİHM’in Osman Kavala’yla ilgili ‘ihlal kararı’na ilişkin açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği (TBB), kararın uygulanmasının uluslararası sözleşmelerden doğan bir yükümlülük olduğu kadar, hukuk devletinin de gereği olduğuna dikkat çekti.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Osman Kavala kararı hakkında yazılı açıklama yaptı.

TBB tarafından yapılan açıklamada “Şimdi yapılması gereken, AİHM kararlarının uygulanarak Osman Kavala’nın serbest bırakılması ve eski halin iadesidir. Eski halin iadesinden anlaşılması gereken, atılı suçların kayıttan silinmesi ve buna ilişkin mahkeme kararlarının bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasıdır” ifadelerine yer verildi.

‘KAVALA’NIN HAPSİNİN SİYASİ OLDUĞU SAPTANDI’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 18 Ekim 2017’den beri tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala davasında ihlal kararı verdiği hatırlatılan açıklamada, sürece ilişkin şu bilgilere yer verildi:

“Osman Kavala’nın tutuklanmasının, suç işlendiğine dair bir kuşku doğuracak verilere dayanmadığından Sözleşme’nin 5/1 maddesi ile Anayasa Mahkemesi’nin Kavala başvurusunu gereken süratle incelemediği için 5/4 maddesinin ve yine tutuklamanın aynı zamanda Türkiye’deki insan hakları savunucularını susturmak gibi bir siyasal amacı olduğu saptandığından 18. maddesinin ihlal edildiğine karar vermiş ve Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını talep etmişti.

İHLAL PROSEDÜRÜ BAŞLATILMIŞTI

Kararı uygulamakla sorumlu Bakanlar Komitesi de Kavala’nın serbest bırakılmasını ve AİHM kararının uygulanmasını öngören birçok karar kabul etmiş, ancak bütün bu kararlara rağmen tahliye kararı verilmeyip AİHM kararının uygulanmaması üzerine Bakanlar Komitesi, ‘ihlal prosedürünü( başlatmış ve kararı AİHM’e göndermişti.”

‘KAVALA, SERBEST BIRAKILMALI’

TBB tarafından yapılan açıklamada süreç devam ederken Osman Kavala hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiği ifade edilerek, “Burada dikkati çeken nokta, AİHM’in 2019 yılındaki kararıyla Kavala’nın suç işlediğine dair makul bir kuşku bile oluşturmadığı sonucuna vardığı olgularla, müebbet hapis cezasına yol açan olguların aynı olması ve hiçbir yeni kanıtın bulunmamasıdır.

AİHM’in 11 Temmuz 2022 tarihinde açıklanan kararı kesindir. Şimdi yapılması gereken, AİHM kararlarının uygulanarak Osman Kavala’nın serbest bırakılması ve eski halin iadesidir. Eski halin iadesinden anlaşılması gereken, atılı suçların kayıttan silinmesi ve buna ilişkin mahkeme kararlarının bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasıdır” denildi.