07.14.2024

TBMM’de bu hafta neler görüşülecek?

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta, Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın kurulmasına ilişkin kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak. İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, akademisyenleri dinlemeye devam edecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, haftalık çalışmasına 27 Mayıs Salı günü başlayacak.

Genel Kurul, Dışişleri Teşkilatı Vakfının kurulmasına ilişkin yasa teklifi ile bazı uluslararası anlaşmalarla ilgili kanun tekliflerini ele alacak.

TARTIŞMALI ‘DIŞİŞLERİ TEŞKİLATI VAKFI’ TEKLİFİ

Dışişleri Teşkilatı Vakfının kurulmasına yönelik teklife göre, vakıf Dışişleri Bakanlığının hizmet kalitesinin artırılması amacıyla her türlü taşınır ve taşınmaz alabilecek, kiralayabilecek, inşa edebilecek, gerektiğinde bunların kullanımını kısmen veya tamamen bakanlığa bırakacak, her türlü taşıt aracı alıp kiralayacak ve gerektiğinde bakanlığa tahsis edecek.

Bakanlığa ait veya tahsisli olup güncel olarak ihtiyaç duyulmayan taşınmazların ilgili mevzuat hükümlerine uyulmak suretiyle bakanlık yararına değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapacak.

Vakıf, yükseköğretim kurumları kurabilecek, personelin niteliklerinin ve temsil kabiliyetinin geliştirilmesini destekleyecek.

KRİPTO VARLIKLAR DÜZENLEMESİ KOMİSYON GÜNDEMİNDE

TBMM İhtisas Komisyonları da toplanarak gündem konularını ve kanun tekliflerini ele alacak. Plan ve Bütçe Komisyonunda, kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek. Bu teklife göre de kripto varlık hizmet sağlayıcıların kurulabilmesi ve faaliyete başlaması için Sermaye Piyasası Kurulundan izin alınması zorunlu olacak.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, salı günü toplanacak. Komisyonda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, komisyon üyelerine bilgilendirme yapacak.

İLİÇ MADEN KAZASINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU

Erzincan İliç’te Anagold Madencilik’e ait Çöpler Altın Madeni’nin liç sahasında meydana gelen, dokuz işçinin öldüğü, beş işçinin halen toprak altından çıkarılamadığı facia için kurulan araştırma komisyonu toplanacak. Komisyonda, Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu üyelere sunum yapacak.

İnsan Kaklarını İnceleme Komisyonu’nun Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu, ceza infaz kurumları ziyaret programını görüşmek üzere salı günü toplanacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel yapısıyla ilgili değişiklikler içeren TSK Personel Kanununda Değişiklik Teklifi’nin de bu hafta komisyon gündemine alınması bekleniyor.

Salı ve çarşamba günleri Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.