07.14.2024

Türkiye’de intihar oranları son beş yılda arttı

Dünya Sağlık Örgütü, küresel düzeyde intihar oranında yaşanan artışlara dikkat çekti. Veri şirketi Statista’ya göre ise Türkiye’de son beş yılda intihar oranları önemli oranda arttı. İntihar edenlerin çoğunluğu genç.

Bugün Dünya İntiharı Önleme Günü. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre küresel düzeyde intihar oranında ciddi artış yaşanıyor. Veri şirketi Statista’ya göre ise Türkiye’de son beş yılda ciddi bir intihar artışı söz konusu. 2021 yılında ülkede intihar oranı rekor seviyeye yükseldi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Uluslararası İntiharı Önleme Derneği (IASP), 2003 yılından bu yana 10 Eylül’de intiharı önlemek için çeşitli etkinlikler düzenliyor.

IASP’nin verdiği bilgiye göre, dünyada her 100 ölümden biri intihar sonucu gerçekleşiyor. DSÖ ise her yıl 700 binden fazla kişinin intihar nedeniyle öldüğü bilgisini paylaştı. İntihara teşebbüs eden insanların sayısı da az değil. Birçok uzmanın gençlerin depresyon ve kaygı yaşadığını bildirdiği günümüzde, intihar eden kişilerin çoğunun da gençler olduğu belirlendi. DSÖ, 15-29 yaş arası gençler arasında dördüncü önde gelen ölüm nedeninin intihar olduğunu belirtti. IASP, erkeklerin intihar oranının kadınlara göre iki kat daha fazla olduğunu söyledi. Bununla birlikte, intihar sonucu olan ölümlerin yarısından fazlasının 50 yaşından önce meydana geldiği de ifade edildi.

ÜLKE EKONOMİSİ VE İNTİHAR İLİŞKİSİ

IASP, intiharın birçok bölgede olduğunu, ancak 2019 yılında intiharların dörtte üçünden fazlasının düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldiğini belirtti Dünya Sağlık Örgütü ise bu bilgiyi doğrulayarak birçok intiharın kriz anlarında hayatla baş etme yeteneğinin bozulmasıyla dürtüsel olarak gerçekleştiğini, mali sorunların da insan hayatındaki streslerden biri olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’DE İNTİHAR SON 5 YILDA ARTTI

Veri şirketi Statista, Türkiye’nin intihar oranını paylaştı. Verilen bilgilere göre Türkiye’de son beş yılda ciddi bir intihar artışı söz konusu. 2021 yılında ülkede intihar oranı rekor seviyeye yükseldi. Türkiye’de artan intihar haberleri ise söz konusu verileri doğruluyor.