06.23.2024

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu: Avrupa’nın en büyük nükleer santraline pervasız saldırılar derhal durmalı

Rusya’nın kontrolüne geçen Zaporojye Nükleer Santrali’nin Ukrayna’nın İHA saldırılarında hasar görmesinin ardından, UAEK Başkanı, “nükleer güvenlik ilkelerini ihlal eden pervasız saldırılara son verilmesini” istedi.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başında önemli bir çatışma bölgesi olan ve kontrolü Rusya’ya geçen Zaporojye Nükleer Enerji Santrali’nin dün Ukrayna’nın insansız hava aracı saldırılarına uğramasının ardından, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bunların çok tehlikeli saldırılar olduğunu belirtti. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Rafael Grossi, “nükleer güvenlik ilkelerini ihlal eden bu tür pervasız saldırılara son verilmesi” çağrısında bulundu.

RUSYA KINANMASINI TALEP ETTİ

Dün Zaporojye Nükleer Santrali’nin benzeri görülmemiş İHA saldırılarına uğradığını, santralin güvenliğinin doğrudan tehdit edildiğini ve biri ağır olmak üzere 3 çalışanın yaralandığını duyuran Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu’nun (Rosatom), UAEK yönetimi ve AB ülkelerine “Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin etrafındaki durumu tırmandırma girişimini kesin dille kınamaları” çağrısı yaptı.

UAEK UZMANLARI, SALDIRILARIN FİZİKSEL ETKİSİNİ DOĞRULADI

UAEK uzmanlarının ziyaretinin ardından, Ukrayna’nın kamikaze İHA saldırılarına uğrayan nükleer santralin 6 reaktöründen birinde küçük hasar meydana geldiği UAEK tarafından doğrulandı: “UAEK uzmanları, saldırıların fiziksel etkisini doğruladı. Ünite 6’daki hasar nükleer güvenliği tehlikeye atmadı. Ancak bu, reaktörün muhafaza sisteminin bütünlüğünü zayıflatma potansiyeline sahip ciddi bir olaydır.”

GROSSİ: BÜYÜK NÜKLEER KAZA RİSKİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTIRIYOR

UAEK Başkanı Rafael Grossi de şu açıklamayı yaptı:

“Bu, Avrupa’nın en büyük nükleer santralini korumaya yönelik temel ilkelerin net ihlalidir. Bu tür pervasız saldırılar, büyük bir nükleer kaza riskini önemli ölçüde artırır ve derhal durdurulmalıdır.”

MOSKOVA: NÜKLEER TERÖR EYLEMİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın “Dünya toplumu, Kiev rejiminin nükleer terör eylemini fark etmeli ve buna tepki vermelidir” açıklamasının ardından, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugünkü basın toplantısında şu mesajları verdi:

“Bu, çok tehlikeli bir provokasyon. Bu, uzun vadede çok çok kötü olumsuz sonuçları olan çok tehlikeli bir pratik. Ne yazık ki, Kiev rejimi terörist faaliyetlerine devam ediyor.”

Kiev yönetimi ise Zaporojye Nükleer Santrali’ne kamikaze İHA saldırılarıyla hiçbir ilgisinin olmadığını savundu. Ancak Mart 2022’de Rusya’nın kontrolüne geçtiğinden beri santralin Ukrayna saldırılarının hedefi olduğu biliniyor.

BUGÜN YİNE İHA SALDIRISI DÜZENLENDİ

Nitekim UAEK’nın uyarısına rağmen bugün Rusya’dan Zaporojye Nükleer Santrali’ne yine saldırı düzenlediği açıklaması geldi. Açıklamaya göre “6 No’lu reaktörün çatısı üzerinde Ukrayna’ya ait kamikaze bir insansız hava aracı vuruldu. İHA Ünite 6’nın çatısına düştü”.

Savaş nedeniyle reaktörlerin devre dışı bırakıldığı Zaporojye Nükleer Santrali’ndeki zaruri faaliyetler, dışarıdan getirilen elektrikle yürütülüyor.