06.22.2024

Üniversite öğrencilerine bir yıl boyunca 10 GB internet desteği verilecek; uygulama Ekim ayında başlayacak

Bu kapsamda, 10 gigabyte internet kotasının maliyeti operatörler tarafından değil, devlet tarafından karşılanacak. Öğrenciler, ekim ayı içerisinde 10 gigabyte interneti kullanmaya başlayacak.

Üniversite hazırlık ve 1. sınıfta olan ancak 18 yaşına girmemiş gençlerin 10 gigabyte interneti kullanabilmesi için çalışma başlatıldı. Bu çalışma ile hattın Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarasına tanımlanarak verilmesinin üzerinde duruluyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve operatörler bu kapsamda çalışma yapıyor. Çalışma ile suiistimal ve mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi amaçlanıyor.

13 yerli ve yabancı firma kampanyaya uygun telefon üretimi gerçekleştirecek. Bağlantısı hızlı modellerin kampanyaya dahil edilmesi planlanıyor. Desteklenecek marka ve modellerin BTK tarafından karar verilmesi amaçlanıyor. 

Yüksek lisans ve açık öğretimi kapsamayacak

Düzenleme, şu an için master, yüksek lisans ve açık öğretimi kapsamıyor. Kapsamın genişletilip daraltılmasıyla kararı Hazine ve Maliye Bakanlığı verecek.